Clubs and Activities

If you are a club sponsor and would like to add or adjust your club's information, please send your information to the Webmasters
For information about Blair Athletics, please visit the Blair Athletics page
Club NameClub SponsorRoom(s)Meeting Time and Date
Advocates for Biodiversity Club (ABC)Megan Hart
John Haigh
329W / 2:45 / weekly
African ClubDavid Ngbea160W / 2:30 / weekly
Anti-Bullying ClubSamantha Cruz332T / 2:45 / weekly
Asian Literature ClubAlison Russell157Th / 3:20 / monthly
Astronomy ClubErik Lodal216T / 3:20 / weekly
Bible Fellowship ClubDonovan Lee7W / 2:40 / weekly
Biology TeamDarcy Sloe
Angelique Bosse
373T / 5th and 6th period / weekly
Black CAPKenneth Smith253F / 5th and 6th period / bi-weekly
Bowling ClubElliot Shiotani233Th / 2:30 / weekly
Blair's Got TalentCharlie Demma352W / 5th period / weekly
Blazer Ragers (Spirit Club)Nathaniel Sturm247W / 2:40 / weekly
Book ClubAdam Clay270Th / 6th period / biweekly
Ceramics ClubJonathan Verock13Th / 2:30 / weekly
Chess ClubWill Rose346Th / 3:30 / weekly
Computer TeamVickie Wright316Th / 5th & 6th period / weekly
Creative ClubKeith AndersonVaries
Cybersecurity ClubVickie Wright316W / 3:30 / weekly
Drama ProductionsKelly O'ConnerAuditoriumVaries
Dungeons & Dragons ClubJeremy Schwartz315W F / 2:35 / weekly
Economics ClubPeter Cirincione216M / 5th & 6th period / weekly
Engineers' GuildJeremy Schwartz312F / 3:30 / weekly
Engineering ClubJohn Kaluta
English National Honor SocietySarah Fillman157Varies
Free Minds ClubAnne Manuel147Varies
French Honor SocietyLucie Austin172Th / 3:20 / weekly
Game Design ClubErik Lodal
Gay-Straight Alliance (GSA)Shay Taylor174W / 2:40 / weekly
Girls Who CodeLola Piper328T / 2:30 / weekly
Green ClubElizabeth Levien
Courtnet Mason
210W / 3:30 / weekly
History ClubRobert Gibb242W / 5th & 6th period / weekly
History Bowl ClubSean Gabaree251F / 5th & 6th period / weekly
InToneNationIsabel Hernandez-CataOff-siteWeekend
It's Academic TeamErik Lodal
Peter Hammond
215T Th / 3:30 / weekly
Japanese Anime ClubYoko Zoll
Philip Bramble
242W / 2:45 / bi-weekly
Programming ClubVickie Wright316Tu / 3:25 / weekly
Jewish Culture ClubMarc Grossman164W / 5th & 6th period / weekly
Key ClubLisa Fox151Th / 2:30 / weekly
Korean Pop Cover ClubRobin Lively
Linguistics ClubWilliam Rose346W / 3:30 / weekly
Logic ClubJeremy Schwartz312T / 3:30 / weekly
Math National Honor Society Mu Alpha ThetaGrace Hsu235T Th / 3:30 / weekly
Math TeamJeremy Schwartz317W / 3:20 / weekly
Minority Scholars ProgramKenneth Smith151T / 2:30 / weekly
Mock Trial ClubJennifer Bach274W / 3:00 / weekly
Muslim Student AssociationBeth HanakMedia CenterF / 2:30 / weekly
No Labels ClubAnne Mathews135Th / 3:20 / weekly
One Act PlaysKeith Anderson006Varies / 3:30 / weekly
Outdoor Adventure ClubMarc Grossman
Physics TeamJames Schafer213T / 3:30 / weekly
Public Speaking and Performance Club (Forensics)Margery Scanlan133W / 3:20 / weekly
Red Cross ClubJohn Haigh345T / 2:45 / weekly
Robotics Club (Blair Robot Project)John Davis361Th / 3:30 / weekly + weekends
Rock Climbing ClubGrace Hsu235Varies
Scholarship ClubSean Gabaree251F / 3:20 / weekly
Science Experimentation ClubEric Prange
Science National Honor SocietyMegan Hart
John Haigh
345/329T / 5th & 6th period / bi-weekly
Silverlogue (Yearbook)Dana Simel241Class
Silver Chips (Newspaper)Michelle Edwards
Jeremy Stelzner
158/165Class
Silver QuestAdam Clay270W / 6th period / weekly
Silver Quill (Arts Magazine)Anne Mathews141T / 3:20 / weekly
Smart SnacksRyan GerasimowiczMedia CenterW / 2:30 / weekly
Spanish/English Language Exchange ClubKerri Galloway163T / 2:45 / weekly
Stage CrewBrandon CrabtreeAuditoriumVaries
Student Government Association (SGA)Michael Zick161Class
STEM ClubMegan Hart
John Haigh
329W / 3:30 / weekly
Ultimate Frisbee ClubElizabeth LevienBack fieldsT W Th / 3:30 / weekly